Painters

Joan Miró (1893 – 1983)

Miró, Joan  (1893 – 1983). Composition. (1975)

Joan Miró sündis 1893. aastal Barcelonas. Seitsmeaastaselt astus ta erakooli, kus tutvus joonistamisega. 14-aastaselt astus ta La Lonja Kujutavate Kunstide Kooli ja õppis samuti Modest Urgeli juures. Samal ajal alustas ta raamatupidamise kursust.

Kunstnik haigestus raskelt, mille tõttu ta pidi kolima oma vanemate talusse. Alates 1912. aastast alustas ta Francisco Gali erakunstikoolis õpinguid, kus ta hakkas kirjutama oma esimesi teoseid.

Pärast koolitust läks ta kuue kuuks sõjaväeteenistusse ja avas 1917. aastal esimese näituse. Pöördepunkt saabus 1920. aastal, kui kunstnik reisis Pariisi, kus kohtus Picassoga ja teiste meistritega. Just sel hetkel ostis Ernest Hemingway tema teose “The Farm”.

1928. aastal sõitis ta Hollandisse, kus kirjutas kuulsa sarja “Hollandi interjöörid”. Samal ajal abiellub ta Mallorca päritolu Pilar Iglesiasega. Alates 1933. aastast peitub Miro natside eest oma vanemate talus ja 1937. aastal kolib ta Pariisi. Odavas hotellis elades joonistas ta plakati “Aita Hispaaniat” ja maali “Vaikelu vanade kingaga”. Ta tegutseb aktiivselt antifašistina ja pasifistina.

Pärast sõda lõppes, lõpetas ta fresko Harvardi ülikooli jaoks, maalis seina Pariisi UNESCO-s ja Hiltoni hotelli terrassi. Joan Miró nimelise sihtasutuse asutas Barcelona kunstniku auks. Kunstniku teosed asuvad tema enda muuseumis, samuti kümnetes Euroopa kultuurikeskustes. Tema teoste veebimüük on avatud Riosi kunstigaleriis.