Painters

Salvador Dalí (1904 – 1989)

Salvador Dali sündis 11. mail 1904 rikkas notaari peres. Juba lapsepõlvest alates oli tulevane kunstnik talumatu ja kapriisne. Ta sattus sageli ilma põhjuseta klassikaaslastega kaklustesse, põdes rohutirtsude foobiat, nutsid pidevalt ja viskas jonnihooge. Ühiskonnast pideva eraldatuse tõttu süvenes väike Salvador järk-järgult, kuni ta läks puhkusele Cadaquési, kus tutvus modernse kunstiga.

1921. aastal astus Dali San Fernando akadeemiasse. Tema esimene joonistus oli liiga väike, nii et eksamineerija nõudis selle ümberjoonistamist. Salvador esitas oma töö meelega tähtaja lõpus, et valvurit ja oma isa ärritada.

Juba järgmisel aastal kolis ta andekate õpilaste eluruumi. Järk-järgult tutvub ta sürrealismi ja freudismi maailmaga, kujunedes kunstnikuna. Samal ajal hakkab ta katsetama kuubismi ja dadaismi vooludega. 1926. aastal visatakse ta akadeemiast välja liiga ülbuse pärast. Kuid Salvador ei heitu ja lahkub Pariisi, kus ta kohtub Picassoga. Tema mõjul osaleb ta koos sõbraga sürrealistliku filmi “Andaluusia mets” filmimises. Seejärel kohtub ta oma naise Elena Dyakonovaga.

Juba 1929. aastal imetles kogu Prantsusmaa tema näitusi. Samal ajal lõpetab ta kõik suhted oma isaga tema skandaalsete tegude tõttu, mille pärast ta hiljem kahetseb surmani. Kui General Franco tuleb võimule, eemaldub Dali sürrealismist, sest ta ei nõustunud oma kolleegide vasakpoolsete vaadetega.

Pärast seda töötas Dali rohkem kinomaailmas, eriti koostöös põnevusmeistri Alfred Hitchcocki ja Walt Disneyga. Ta huvitus fotograafiast ja filmimisest reklaamis. Dali on tuntud selliste teoste poolest nagu Mälu Püsivus, Kodusõja Eelhoiatus, Põlev Kaelkirjak, Narkissose Metamorfoos. Iga neist on küllastunud freudismi ja sürrealismiga, mida peetakse endiselt suuna standardiks.

Käivitasime Rios Art Gallery’s Salvador Dali maalide veebimüügi.