Painters

Jaan Vahtra (1882 – 1947)

Vahtra, Jaan (1882 – 1947). Spring Landscape with River. (1945 -46)

Jaan Vahtra, Eesti kunstnik, graafik, õpetaja ja üks Eesti modernistide silmapaistvamaid esindajaid. Sündinud põllumajanduslikus peres, astus ta 11-aastaselt külakooli ning seejärel linnas Ryapina kihelkonnakooli.

Pärast kooli lõpetamist töötas ta klerki abina, kooliõpetajana ja ajakirjanikuna Viljandi ajakirjas. Juba 29-aastaselt tutvus ta Wilhelm Purwiti maalidega ja otsustas kindlalt suunda muuta.

Samal aastal läks Jaan Vahtra Riiga, et astuda linna kunstikooli, kus ta õppis kuni 1913. aastani. Lisaks õpetas teda Wilhelm Purwit. Vahtra teeb paralleelselt koostööd kohalike ajakirjadega, kus ta müüb maale ja koomikseid. Pärast koolitust astus ta Peterburi Kunstide Edendamise Seltsi joonistuskooli. Samal ajal avaldub ta aktiivselt Eesti diasporaana liikmena ja saab isegi ajakirja toimetajaks.

1916. aastal alustas ta õpetamist Püha Johannese pühapäevakoolis. Näitas huvi kubismi ja konstruktivismi vastu, omaks võttes Tatlini ja Kandinsky idee. Koolitust ei õnnestunud mobilisatsiooni tõttu lõpetada, kuid ta suutis selle vältida. Liitus sotsiaalrevolutsionääride ridadesse ja osales isegi Talvepalee vallutamises.

Pärast seda kutsuti ta Võru maakonna keskusesse joonistusõpetajaks. Seejärel õpetas ta joonistamist Võru ja Tartu keskkoolides. Ta isegi loengupidas Kõrgemas Kunstikoolis. 1923. aastal sai temast avangardistlike kunstnike rühma esimees, mis ühendas kubiste ja konstruktiviste.

Jaan Vahtra töötas õpetajana kuni 1935. aastani, pärast mida lahkus ta instituudist. Kuid ta jätkas töötamist kunstinõunikuna Noor-Eesti ajalehes. Eesti kunstniku Jaan Vahtra maalide veebimüük toimub veebigaleriis Rios Art Gallery.