Painters

Günther Reindorff (1889-1974)

Serov, Valetin Aleksandrevitš (1865-1911).

Günther Reindorff sündis 1889. aastal Peterburis. 8 aasta pärast kolis ta koos vanematega Tallinna, kus Günther õppis reaalkoolis ja pärast lõpetamist naasis kodumaale. 1905. aastal astus kunstnik Stieglitzi Kesk-Tehnilisse Kooli, kus ta õppis graafikat ning paralleelselt uuris teatrikujundust. Üks tema õpetajatest oli P. B. Lambin.

Pärast kooli lõpetamist sai ta koolist ärireisi Prantsusmaale ja 1914–1915 õppis Vahemere ääres. Esimese maailmasõja puhkemise tõttu pidi Günther koju naasma. Koju naastes astus ta Petrogradi ekspeditsiooni riiklike dokumentide ja Goznaki ettevalmistamiseks. 1920. aastal lahkus ta taas Tallinna ja töötas kuni 1958. aastani Eesti Kunstiakadeemias, saades isegi professori tiitli. Günther Reindorffi stiil arenes välja Art Nouveau’st ja Art Deco’st. Tema inspiraatorid olid S. Chekhonin ja I. Bilibin.

Enne Suure Isamaasõja algust tegeles ta peamiselt graveeringute ja graafikaga, eriti maastikega. Eesti okupatsiooni ajal elas ta Haapse väikeses külas, kus ta töötas laua graafika kallal ja lõi graveeringuid “Õhtu Vormsi saarel” ja “Õhtumaastik”. Kuid peaaegu kõik tema teosed hävisid töökojas toimunud tulekahjus. Pärast sõda läks ta Transkaasiasse, reisi tulemusena sündis seeria teoseid Armeenia maastikest.

1950. aastate alguses töötas ta aktiivselt raamatuillustraatorina. Eriti tegi ta kujunduse “Surnud hingedele”, “Jäljed liival”, “Daugava muinasjuttudele”. Günther Reindorffi erksat stiili ilmneb alles 1950. aastate alguses, tema töödega Eesti maastikest. Lisaks töötas ta rahaliste ja sõjaliste märkidega, valmistas raamatukaasi diplomitele ja reklaamlehtedele.

Riosi kunstigaleriis on saadaval eestlasest kunstniku Günther Reindorffi maali online-müük.