All news, Painters

23th of February, 1863 was Franz von Stuck’s Birthday

Franz Stuck, sündinud 23. veebruaril 1863 ja suri 30. augustil 1928, oli mitmekülgne Saksa kunstnik, kes tegeles maalimise, skulptuuri, graveerimise ja arhitektuuriga. Sündinud Tettenweisi lähedal Passaus, ilmutas Stuck juba noorelt joonistamise ja karikeerimise andeid. 1878. aastal kolis ta Münchenisse, et alustada kunstiharidust ja jäi sinna elama kogu oma elu. Stuck sai esmakordselt tuntuks oma karikatuuridega ajakirjas Fliegende Blätter ja esimesed maalid esitles ta 1889. aastal Müncheni Klaaspalees.

1892. aastal asutas Stuck Müncheni Sezessioni ning sai tuntust oma kuulsa maali “The Sin” ning skulptuuriga “Athlete”. 1895. aastal alustas ta õpetamist Müncheni Akadeemias. Tema panus kunsti ulatus arhitektuurist, mööblidisainist kuni maalikunstini. 1905. aastal ennobliti teda ning ta hakkas kandma nime Franz Ritter von Stuck. Kuigi tema kunstivormid muutusid ajapikku ebamoodsaks, jätkas ta edukat õpetamist, kasvatades selliseid õpilasi nagu Paul Klee ja Wassily Kandinsky.

Stucki teosed olid peamiselt inspireeritud müütoloogiast ja ta pööras suurt tähelepanu oma maalide raamidele, mida ta sageli ise kujundas. Tema loomingus on näha tugevat skulptuurseid kalduvusi, eriti tema naisaktides. Stucki kuulsus jäi pikaks ajaks varju, kuni 1960. aastatel taasavastati tema panus Art Nouveau’sse. 1968. aastal avati publikule Villa Stuck, mis on nüüd muuseum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *