Painters

Yuriy TerSar ( Sarkisov ) 1928-2012

Yuri TerSar (1928-2012) Yellow day on canvas (1988)

Yuriy TerSar (Sarkisov) sündis 1928. aastal Bakuus, Aserbaidžaanis armeenia kunstnikuna. Noorukina otsustas ta saada professionaalseks kunstnikuks. 1950. aastal lõpetas ta Aserbaidžaani Riikliku Kunstikooli. Ta võeti 1961. aastal Nõukogude Liidu Kunstnike Ühingu liikmeks. Juba koolis otsustas Yuriy mitte järgida sotsialistlikku realismi, mis oli kommunistliku partei poolt kehtestatud ametlik kunstistiil. Seetõttu jätkus tema kunst ilma ametliku tunnustuseta, mida nautisid kogu Nõukogude Liidus ainult kunstnikud.

1968. ja 1973. aastal olid tal väga olulised isikunäitused Jerevanis, Armeenia pealinnas. Perestroika algusega 80ndate lõpus ilmus tema kunst pinnale: ta sai osaleda erinevatel rahvusvahelistel näitustel kui üks Venemaa allmaailma progressiivse kunstnikkonna esindajatest; Venemaa muuseumid hakkasid tema maale omandama ja erakogujad neid ostma. 1991. aastal emigreerus Yuriy Ameerika Ühendriikidesse, Rhode Islandile. Yuriy kunsti märgati ja tal olid veel näitused: isikunäitus Kunstimuuseumis, R.I., ja mõned teised Ameerika kunstigaleriides. Ta jätkab tööd ja liigub edasi, luues viimastel aastatel oma unustamatuid kujutisi oma ainulaadses graafilises tehnikas.

“…Yuriy Sarkisov on erakordselt andekas meister. Loodus on alati tema kunsti sisu. Tema maalid on kerged nagu mere erks päike helesinises udu. Nad edastavad lahtise ruumi ja vabaduse tunde. Sarkisov, loojana, suudab elu muuta igavaseks puhkuseks ja seeläbi tuua meile rõõmu.” M.V. Alpatov, kunstiteaduste doktor, akadeemik.