All news, Painters

Henry’s Moret Birthday was 12th of January, 1856

Henry Moret (12 December 1856 – 5 May 1913) oli prantsuse impressionistlik maalikunstnik. Ta oli üks kunstnikest, kes suhtles Pont-Avenis Bretagne’is Paul Gauguiniga. Ta on tuntud eelkõige oma seotuse poolest Pont-Aveni kunstnikukolooniaga ja Bretagne’i rannikumaastike rikkaliku värviga.

Moret sündis Cherbourgis, kuid tema elust on vähe teada enne, kui ta alustas sõjaväeteenistust 1875. aastal. Jules La Villette, tema ülem Lorientis, kes märkas esmakordselt tema kunstilisi andeid, tutvustas teda Ernest Corrollerile, joonistusõpetajale ja meremaalijale. Corroller õpetas talle maastiku maalimise kunsti, mida praktiseerisid sellised meistrid nagu Corot ja Courbet. See võimaldas tal registreeruda Pariisi École des Beaux-Arts’is, kus ta alustas õpinguid 1876. aastal Rudolf Lehmanni, Jean-Léon Gérôme’i juhendamisel ja hiljem, umbes 1880. aastal, ajaloolise maalija Jean-Paul Laurensi juures Académie Julianis.

Pärast algset üsna klassikalist maalimisviisi arenes Moreti stiil Gauguini ja Pont-Aveni kunstnike mõjul. Aja jooksul muutusid tema teosed üha impressionistlikumaks, näidates samal ajal tema armastust looduse vastu. Raamatus “Henry Moret, aquarelles et peinture 1856–1913” kommenteerib Maxime Maufra: “Rannikud, metsad, orud – ta jälgis neid kõiki oma meeltega, kujutades neid kogu oma vaimu ja siirusega.” Ühes tema postuumses näitusekataloogis kirjeldatakse, kuidas ta “hõivab unikaalse koha kunsti evolutsioonis üheksateistkümnenda sajandi lõpus ja kahekümnenda sajandi alguses, suutes sulatada kokku kaks põhimõtteliselt vastandlikku stiili: Pont-Aveni sünteetilisus ja impressionism.”

Moret esitles oma töid esmakordselt Pariisi Salongis 1880. aastal, näidates teost “La plage de Locqueltas à marée basse; côte de Bretagne”. Ta säilitas sidemed Corrolleriga ja naasis sageli Bretagne’i. 1888. aastal jõudis ta Pont-Avenisse, mis hakkas meelitama kunstnikke nagu Ernest de Chamaillard, Émile Jourdan ja Charles Laval, Paul Gauguini juhtimisel. Moret oli üks esimesi maalikunstnikke, kes kolis lähedal asuvasse le Pouldusse, mis muutus varsti uueks Pont-Aveni kunstnike meelituspunktiks. Tema töö hakkas näitama sümbolismi märke, ilmselt Gauguini mõjul.

1891. aastal hakkas Moret välja arendama oma stiili. 1895. aastal sõlmis ta viljaka suhte Paul Durand-Rueliga, kes pidas mitut galeriid Pariisis, Londonis ja New Yorgis, keskendudes impressionismile.

Nende suhte ajal valmis Moretil sadu maale, mida eksponeeriti Pariisis ja New Yorgis, mis tõi kaasa tema töödele kasvava kliendi. Moret esitles ka seitset oma Bretagne’i maali Saloni des Indépendants’il. Pärast 1900. aastat sukeldus Moret üha enam impressionismi, rakendades oma tööle väikseid värviplärtsusid Pont-Aveni kunstnike eelistatud laiade pintslitõmmete asemel. Üha enam keskendus ta maastikele, kus tema valgusefekte saab näha umbes 1909. aastal maalitud päikeseloojangutes ja tormistseenides. Lisaks oma õlimaalidele Durand-Ruelile maalis Moret ka akvarelle ja joonistusi. Ta suri Pariisis, olles 56-aastane.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *